Idealny pokój dla dziecka

Wielu rodziców boryka się z dylematem, w jaki sposób urządzić pokój dziecinny, aby spełniał on wszystkie swoje najważniejsze zadania. W pokoju powinno bowiem znaleźć się miejsce do zabawy, do odpoczynku i do przechowywania rzeczy. Większości rodziców zależy również na tym, aby pokój był funkcjonalny przez dłuższy czas. Dzieci bardzo szybko rosną i zmieniają się drastycznie ich gusta i upodobania.

Pokój dziecinny powinien móc rosnąć razem z dzieckiem. Najlepiej jest wybierać meble, które są praktyczne i które można z czasem zmieniać nieco i dopasowywać do wymagań dziecka. Wiele sklepów sieciowych oferuje takie właśnie meble w swoim asortymencie. W taki sposób, kupując mądrze, można wiele zaoszczędzić. Warto decydować się również na meble o neutralnych kolorach. Żaden nastolatek nie będzie chciał mieszkać przecież w pokoju, w którym znajdują się kolorowe, pastelowe meble, nawet gdyby były one dość funkcjonalne.

Najlepiej jest wybierać kolory takie jak biel, szarość, żółć, czy kolor niebieski. Są to dość neutralne barwy, które można zaproponować młodemu człowiekowi w różnym wieku. Za pomocą dodatków można zaś sprawić, że pokój wyda się być bardziej dostosowany do potrzeb malucha. Z czasem, wystarczy jedynie usunąć zabawki i bibeloty, a także odmalować ściany i nie ma już potrzeby wymiany mebli.

Wybierając meble, można zdecydować się z powodzeniem na łóżko, które jest wyciągane i może rosnąć razem z naszym dzieckiem. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Można też od początku zdecydować się na rozkładaną kanapę. Dziecko będzie mogło na niej posadzić swoich kolegów, kiedy przyjdą w odwiedziny. Lepiej unikać typowych łóżek sypialnianych, ponieważ zabierają one wiele cennego miejsca w pokoju dziecinnym.

Dobrze jest już dla małego dziecka przygotować miejsce, gdzie może ono rysować i bawić się na siedząco. Z czasem przestrzeń ta zamieni się w miejsce do nauki i do odrabiania lekcji. Powinna znaleźć się tam oczywiście lampka stojąca. Oświetlenie, ogólnie jest również ważną kwestią w przypadku pokoju dziecięcego. Dzieci często obawiają się ciemności i nie chcą zasypiać przy zgaszonym świetle. Warto zadbać więc o kilka różnych punktów świetlnych. Można będzie dostosowywać natężenie światła do konkretnej sytuacji. Idealnym rozwiązaniem są również ledowe lampki w kształcie kul. Dostarczają one odpowiednią ilość światła i jednocześnie stanowią ozdobę całego pomieszczenia.

Koniecznie trzeba też pomyśleć o dywanie. Pokój dziecięcy musi być miły i przytulny. Dzieci, kiedy już tylko uczą się raczkować i później chodzić, spędzają wiele czasu na podłodze. Oczywiście, można im położyć zawsze kocyk, na którym będą się bawić, jednakże dywan będzie stanowił dodatkową barierę z zimną podłogą. Obecnie można kupić za niewielkie pieniądze kolorowy dywan w sklepie sieciowym. Nie ma sensu inwestowanie w naturalny, wełniany dywan, ponieważ dzieci bardzo brudzą i plamią wszystko to, z czym się stykają. Znacznie lepiej będzie kupić niewielki i niedrogi syntetyczny dywanik, którego nawet nie będzie opłacało się prać w takiej sytuacji. Można się go pozbyć i zastąpić go nowym. Wiele mam przyznaje, że tak właśnie robią.

Dobrze jest również pomyśleć o przestrzeni, w której młody człowiek będzie mógł rozwijać się twórczo. Bardzo modne jest wieszanie tablic, na których dzieci mogą bezkarnie pisać po ścianie kredą. Obecnie można zakupić farbę kredową w różnych kolorach i malować nią po ścianach. Można więc dziecku zafundować piękną, niebieską tablicę na całej ścianie w pokoju. Z pewnością spotka się to z dużym entuzjazmem młodego człowieka. Kiedy dziecko jest już starsze, powinniśmy pozwolić mu na samodzielne dokonywanie zmian w jego pokoju.

Trzeba pamiętać, że to ono spędza w nim najwięcej czasu i chce czuć się jak najlepiej. Warto pozwolić więc na odmalowanie ścian lub pomalowanie mebli. Taki remont nie stanowi wielkiego kosztu i możemy go przecież przeprowadzić całkowicie samodzielnie. Oczywiście, dziecko nie może wymagać takich zmian w swoim pokoju co dwa lata. Powinniśmy podejść do tego z rozsądkiem. Zazwyczaj takie zmiany przeprowadza się, kiedy dziecko dojrzewa i zmienia swój styl.

Jeżeli pokój dziecięcy nie jest wielki, nie powinien być zagracany. Warto pomyśleć o pojemnej szafie, która będzie stanowiła magazyn wszystkich ubrań i zabawek. Takie praktyczne rozwiązania można znaleźć we wszystkich sklepach. Dobrym rozwiązaniem jest również łóżko piętrowe. Można zaoszczędzić sporo przestrzeni pod łóżkiem i nawet zamontować tam niewielkie biurko. Warto wybierać gotowe zestawy mebli przeznaczone właśnie do takich niewielkich pomieszczeń.

Dodaj komentarz