Aranżacje łazienek – współczesne działa sztuki od najlepszych projektantów

Każde pomieszczenie w domu ma swoją specyfikę, ze względu na funkcje jakie spełnia. Należy tę specyfikę oczywiście uwzględnić przy aranżacji konkretnego pomieszczenia. Poza tym mamy jednak sporą dowolność w urządzaniu wnętrza. A to dlatego, że ilość możliwości, jaki dają nam sklepy budowlane jest ogromny. Możemy kupować meble i urządzenia na zamówienie lub standardowe. Możemy zdecydować się na klasyczną aranżację lub pokusić się o samodzielne i bardzo oryginalne zaplanowanie przestrzeni. Ograniczają nas w zasadzie tylko trzy rzeczy: powierzchnia jaką mamy do dyspozycji, kwestie finansowe oraz nasza wyobraźnia.

Aranżacje łazienek przysparzają nam najwięcej problemów wtedy, gdy nie mamy zbyt dużo przestrzeni, a chcemy, by nasza łazienka spełniała doskonale wszystkie swoje funkcje oraz by spełniała je doskonale. By była funkcjonalna, by wszystkie jej meble były poręczne, by pomieściły się w niej wszystkie potrzebne rzeczy. Na szczęście projektanci wychodzą z coraz śmielszymi pomysłami i przedstawiają pomysły dotyczące aranżacji wnętrza łazienki, które mogą nas miło zaskoczyć. Mała przestrzeń to konieczność dobrego wykorzystania każdego centymetra. Dlatego warto wybrać meble i sprzęt na wymiar. Poza tym czary można tworzyć za pomocą barw. Kolor płytek i odpowiednie ustawienie luster oraz gra światłami – to wszystko może sprawić, że nasza łazienka będzie się wydawała dużo większa, niż jest w rzeczywistości. Warto też zadbać o odpowiednie doświetlenie światłem dziennym. O ile to oczywiście możliwe, bo czasem jesteśmy zmuszeni do zasłaniania okien. Jeśli to jednak możliwe, zadbajmy o to, by w naszej łazience było jak najwięcej światła, będzie wydawała się przestronniejsza.

Poza tym aranżacje łazienek niewielkich rozmiarów zaczynają się najczęściej od „wyrzucenia” z nich sprzętu, który nie jest konieczny. Nie ma sensu zagracać sobie przestrzeni. Tym bardziej, że szybko może się okazać, że wiele przedmiotów, a także sprzętów, doskonale nam będzie służyć także poza łazienką. Dlatego mając do dyspozycji małą przestrzeń nie starajmy się w niej „upchać” jak największej ilości mebli i sprzętu. Wręcz przeciwnie. Nawet pralka, jeśli jest taka konieczność, może być przeniesiona do innego pomieszczenia (na przykład kuchni, można zlecić wykonanie zabudowy do pralki, by dobrze się wkomponowywała w przestrzeń).

W łazience bardzo ważna jest kolorystyka. Wiele zależy od jej wielkości. W mniejszych trzeba uważać. Bezpieczniejsze są jasne kolory. Aranżacje łazienek większych to już jednak inna bajka. Tu można naprawdę zaszaleć. Modne są proste, klasyczne rozwiązania i połączenia kontrastowych kolorów, takich jak czerń i biel. Ponieważ jednak taka kolorystyka mocna wpływa na odbiór przestrzeni, trzeba po nią sięgać umiejętnie.

Jeśli jesteśmy fanami minimalizmu, możemy spróbować ukryć w niej sprzęty, takie jak pralka czy suszarnia. Można je zabudować pod blaty i ukryć. Dzięki temu łazienka będzie sprawiała wrażenie niezwykle czystej i przestrzennej. A wszystkie sprzęty i drobiazgi będą ukryte w szafie. Jeśli zbudujemy szafę na miarę, będziemy mieć pewność, że doskonale wkomponujemy ją w przestrzeń, a także, że wszystko będzie mieć w niej swoje miejsce. Współczesne aranżacje łazienek nie stawiają sobie ograniczeń. Projektanci chcą raczej sprostać wymogom klienta.

Jeśli dysponujesz dużą łazienką i interesują Cię nietypowe rozwiązania to możesz się zainteresować możliwością zabudowy wanny lub kabiny prysznicowej wolnostojącej – nawet na środku łazienki. Liczy się przecież ciekawa aranżacja i styl. Nietypowym, ale niezwykle stylowym rozwiązaniem są luksfery. Można z nich wykonać ściankę działową w łazience lub kabinę prysznicową. Luksfery prezentują się znakomicie, tym bardziej że są dziś dostępne w rozmaitych kolorach i wzorach. Jeśli jesteś zainteresowany tym, by Twoja łazienka zupełnie odmieniła swój tradycyjny wygląd, to pozwól by aranżacje łazienek wykraczały poza tradycyjne rozwiązania.

To jak na jakie aranżacje łazienek ostatecznie się zdecydujemy będzie w dużej mierze zależeć od tego, kto z tej łazienki będzie korzystał. Nieco inne wyposażenie jest konieczne w domach, gdzie są małe dzieci. Jeśli mieszkają w nim osoby starsze, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, więcej przestrzeni i wygodne poręcze. Pamiętajmy, że łazienka to nie pomieszczenie na pokaz, a przestrzeń, która ma doskonale służyć domownikom. I tym się kierujmy przede wszystkim przy jej aranżacji. Co oczywiście nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z najnowocześniejszych propozycji projektantów wnętrz.

Dodaj komentarz