Czym kierować się przy wyborze mebli do łazienki?

Ważnym aspektem funkcjonalnej łazienki jest wybór doskonale spełniających swoją rolę mebli. Korzystanie z łazienki to bowiem korzystanie z dużej ilości akcesoriów, które muszą znaleźć swoje miejsce. Nie można przy tym zapomnieć również o efekcie estetycznym – łazienka jest pomieszczeniem, w którym rozpoczynamy i kończymy dzień, więc jego wygląd ma niebagatelne znaczenia dla naszego samopoczucia. Czym kierować się przy wyborze mebli do łazienki, które pozwolą w bardzo dobry sposób połączyć funkcjonalność z estetyką? Ten artykuł postara się wyjaśnić ten aspekt.

Materiały wysokiej jakości

W przypadku mebli łazienkowych szczególnie ważna jest jakość materiałów, z których są wykonane, ponieważ znajdujące się w tym pomieszczeniu obiekty są wystawione na działanie wilgoci, a przez to mogą z czasem ulec uszkodzeniu. Istnieją trzy rodzaje materiałów, z których najczęściej wykonywane są meble łazienkowe: płyty MDF, płyty HPL oraz lite drewno. Największą wytrzymałością cechują się te dwa ostatnie, jednak płyty MDF również potrafią być bardzo trwałe, jeżeli cechują się odpowiednią grubością i są należycie zabezpieczone. Niezależnie od wyboru materiału, trzeba zadbać o to, by zarówno fronty, jak i korpusy mebli łazienkowych były pokryte powłoką, która będzie zabezpieczać je przed wpływem szkodliwych czynników.

Dobór elementów i organizacja przestrzeni

Wśród mebli, które muszą znaleźć się w łazience należy wymienić

  • szafki – niezbędne, by przechowywać akcesoria

  • słupki – stanowiące uzupełnienie dla szafek

  • półki – dające dostęp do najważniejszych przyborów

  • komody

Dobór mebli powinien w dużym stopniu zależeć od ilości dostępnej przestrzeni. Warto pamiętać o tym, że aby łazienka była funkcjonalna, nie trzeba umieszczać w niej ogromnej ilości różnych mebli. Dlatego posiadacze niewielkich metraży nie powinni się martwić! Do niewielkiej łazienki warto wybrać szafki wiszące z lustrem, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, a także optycznie ją powiększyć dzięki błyszczącej powierzchni lustra. Podobnie ergonomiczna może okazać się szafka pod umywalką.

Przy urządzaniu łazienki należy pamiętać, że jest to pomieszczenie, w którym bardzo ważne jest zachowanie porządku. W łazience bowiem używamy na co dzień bardzo dużej ilości akcesoriów, które mogą szybko sprawić, że zapanuje w nim totalny chaos. Dlatego istotne jest, by jak największą ilość akcesoriów była schowana Z tego powodu warto jest zainwestować w odpowiednią ilość szuflad czy organizerów do szafek.

Ważne jest również, by układ mebli był dobrze dostosowany do warunków korzystających z nich osób. Oznacza to:

  • dopasowanie wysokości do wzrostu użytkowników łazienki – trzeba na to zwrócić uwagę szczególnie, jeżeli z łazienki będą na co dzień korzystać dzieci

  • dopasowanie ilości wolnej przestrzeni do ilości domowników – im jest ich więcej, tym powinna być ona oczywiście większa; oznacza to, że w przypadku łazienki o niewielkiej przestrzeni trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ergonomię

Zapewnij sobie wygodę na co dzień 

Łazienka to przestrzeń, nad którą zapanowanie może wydawać się raczej wymagającym zadaniem ze względu na dużą ilość potrzebnych akcesoriów i mebli. Jednak oznacza to, że tym bardziej należy dołożyć wszelkich starań, by uważnie dobrać meble, które będą się w niej znajdowały. Mamy nadzieję, że zawarte w tym artykule okażą się nieocenioną pomocą pod tym względem.

Dodaj komentarz