Odnawianie krzeseł tapicerowanych krok po kroku

Dzięki możliwości przeprowadzenia renowacji, stare i niemodne już krzesła tapicerowane mogą zyskać całkiem nowy styl i charakter. Takie krzesła możemy mieć gdzieś u siebie w piwnicy, na strychu lub też możemy kupić je od kogoś z drugiej ręki za grosze. To wprost idealny sposób na to, aby zyskać oryginalne, unikatowe meble DIY, które podkreślą charakter naszego wnętrza. Pamiętajmy jednak o tym, że taka renowacja będzie wymagała od nas zaangażowania, a także zastosowania pewnych produktów i materiałów, w które najlepiej będzie wyposażyć się już na starcie.

Jak odnowić krzesło tapicerowane? Zaczynamy od renowacji samego drewna

To niejako podstawa krzesła, którą trzeba zająć się w pierwszej kolejności. Na początku należy usunąć wierzchnią warstwę drewna, gdzie możemy znaleźć kurz, a także liczne zabrudzenia. Jeśli drewno jest zniszczone, a jego powierzchnia nie jest równa – możemy wygładzić je delikatnym papierem ściernym. Na tym etapie powinniśmy też zdjąć starą tapicerkę i sprawdzić, w jakim stanie jest cała konstrukcja. Jeśli krzesło się chybocze, trzeszczy, a połączenia poszczególnych jego elementów słabo się trzymają – trzeba to koniecznie wzmocnić dodatkowymi gwoździami. Odnawianie krzeseł tapicerowanych nie jest trudne, ale warto wiedzieć, że nie powinno się czyścić drewna za pomocą wody. Powoduje to bowiem rozwarstwianie się jego powierzchni, a także może to przyspieszyć proces jego niszczenia. Najlepiej zakupić dedykowany preparat do czyszczenia drewna, a następnie nakładać go na jego powierzchnię za pomocą bawełnianej chusteczki. Taki preparat zawiera w swoim składzie naturalne oleje i woski, które zabezpieczają drewno. Nie tylko nie trzeba już używać żadnych lakierów, ale też można łatwo i szybko domyć nawet bardzo rozległe zabrudzenia bez obawy o zniszczenie struktury tego naturalnego materiału. W ten sposób regenerujemy nawet bardzo stare drewno, nabłyszczamy je i wypełniamy ubytki, dzięki zawartości wosku w składzie preparatu. Co ważne, taki zabieg pielęgnacyjny możemy często powtarzać – nawet dwa razy do roku tak, aby drewno przez cały czas pozostawało piękne.

Dalsza renowacja krzesła tapicerowanego to przygotowanie odpowiedniej tapicerki

Jeśli już mamy oczyszczoną, odnowioną i przygotowaną całą drewnianą konstrukcję – czas zabrać się za tapicerkę. Aby wykonać odnawianie krzeseł tapicerowanych, musimy już na początku wybrać odpowiednią tkaninę do tapicerowania. Ważne, aby posiadała ona większą gramaturę, była nieprześwitująca, a nawet może to być materiał plamoodporny, który doskonale sprawdzi się w codziennej praktyce użytkowania takiego mebla. Na pewno przyda się też taper, czyli specjalny zszywacz, dzięki któremu prościej będzie nam zamocować tkaninę.

  • Na początku rozkładamy tkaninę na płasko i przykładamy siedzisko, które chcemy oblec nową tkaniną. Wycinamy materiał o kształcie siedziska z zapasem minimum 5 cm z każdej strony- materiał trzeba będzie zawinąć od spodu.

  • Wyciętą tkaninę naciągamy na siedzisko i maksymalnie ją wygładzamy. W razie konieczności – w szczególności, jeśli krzesło ma bardziej koliste siedzisko- nacinamy rogi tkaniny, aby nie marszczyła się na zaokrągleniach. Od spodu przytwierdzamy tkaninę taperem. Możemy też zastosować od spodu materiał filcowy, który będzie miał powierzchnię mniejszą niż siedzisko i który przyłożymy od spodu, jednocześnie wkładając pod niego zakończenia tkaniny tapicerskiej. Wówczas taperujemy obie tkaniny razem zaraz przy krawędziach filcu. Tym sposobem mamy perfekcyjnie wykonaną tapicerkę, która zarówno od góry, jak i od dołu będzie się pięknie prezentować.

  • Oczywiście, jeśli oprócz tapicerowanego siedziska krzesło posiada jeszcze oparcie – musimy z nim postępować analogicznie. Jedyną różnicą jest to, że z obu stron musimy zastosować tkaninę tapicerską, a łączenie wykonać na przykład poprzez wykonanie szwu na dole za pomocą igły i nitki. Elementy obleczone nową tkaniną instalujemy na stelażu krzesła.

Odnawianie krzeseł tapicerowanych wymaga pewnej kreatywności i wyobraźni, z pewnością warto jednak trochę się potrudzić, aby uzyskać tak niesamowity efekt. Kiedy już nauczymy się szybkiej wymiany tapicerki – tak naprawdę będziemy mogli zmieniać ją tak często, jak będziemy chcieli, tym samym niewielkim kosztem odmieniając charakter naszego wnętrza.


Wsparcie merytoryczne przy pisaniu artykułu – PaulBunyan.

Dodaj komentarz