Krzesła ogrodowe – elegancja i praktyczność w jednym

Krzesła ogrodowe powinno się dopasować do naszych potrzeb. Wszystko zależy od tego, czy będziemy z nich korzystać często, czy zamierzamy je tylko wystawiać na szczególne okazje. Wybór na rynku (i co do wielkości, stylu i materiału) jest przeogromny. Najefektowniejsze i najbardziej pasujące do ogrodu będą z pewnością krzesła ogrodowe wykonane z drewna lub wikliny. Zanim jednak podejmiemy decyzję, zastanówmy się. Czy naprawdę warto trzymać meble ogrodowe w piwnicy, czy warto silić się na ciągłe wyciąganie ich i chowanie? Może lepiej kupić solidniejszy komplet mebli ogrodowych, tak by mieć pewność, że nic im nie zaszkodzi, nawet jeśli pozostaną na noc i na czas deszczu na zewnątrz? Zdecydowanie lepiej zdecydować się na zakup solidniejszych krzeseł.

Można kupić krzesła ogrodowe z plastiku. Są bardzo popularne i łatwo dostępne. No i oczywiście stosunkowo tanie. Poza tym są lekkie, łatwo je przenieść, zazwyczaj też łatwiej je przechowywać (ich kształt umożliwia składanie ich razem, przez co zajmą w naszej piwnicy mało miejsca). Z drugiej jednak strony nie są tak eleganckie, jak krzesła ogrodowe z drewna. Poza tym krzesła z tworzywa sztucznego są zazwyczaj mniej odporne na zniszczenia. Łatwo pękają. Istnieje zagrożenie, że nie będą służyły nam długo. Z drugiej jednak strony, można mieć komplet zapasowych, plastikowych krzeseł, jedynie na większe przyjęcia (jeśli takie organizujemy). A podstawowy komplet krzeseł ogrodowych może być wykonany ze szlachetniejszego materiału.

Krzesła ogrodowe, niezależnie od materiału, można zakupić w dowolnym niemal stylu. Tradycyjne, zwyczajne, albo bardziej eleganckie i ozdobne. Do najbardziej finezyjnych należą meble z wikliny. Są popularne, bo łatwo je przenosić (są lekkie), ale też doskonale komponują się w przestrzeni ogrodu (właśnie ze względu na materiał). Krzesła ogrodowe z metalu też się mogą sprawdzić. Są cięższe, ale za to stabilniejsze. A przy tym dosyć odporne na warunki atmosferyczne.

Kolejna kwestia, to kwestia ceny. Najtańsze będą te mniej szlachetne materiały, ale warto się zastanowić, czy oszczędzimy kupując mniej trwały, a przy tym mniej elegancki produkt. Krzesła ogrodowe powinny nam służyć przez lata. Warto więc w nie nieco zainwestować, podobnie jak to czynimy w wypadku mebli wewnątrz domu.

Warto także pamiętać o tym, że krzesła i inne meble ogrodowe powinny pasować od otoczenia. Musimy więc wiedzieć, czy będą wolnostojące czy może mają kompletować się z altaną lub pawilonem ogrodowym. Ich styl może i powinien być ściśle dopasowany do wyglądu całości ogrodu. Do nowoczesnego domu i równie nowoczesnego ogrodu będą pasowały meble metalowe o prostych kształtach. Tradycyjny dom i tradycyjny polski ogród doskonałe będzie się komponował z drewnianymi meblami. Krzesła ogrodowe z większych, cięższych bali sprawdzą się natomiast w dużym ogrodzie. Można też pomyśleć o tym, by tradycyjne krzesła zastąpić ławami. Dokonując wyboru należy przeliczyć, ile zazwyczaj mamy gości.

Meble ogrodowe, w tym fotele, powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Oznacza to odporność na czynniki zewnętrzne, szczególnie wodę i wilgoć. Ciągłe chowanie na noc mebli oraz w niepogodę jest dosyć męczące. Krzesła ogrodowe są zazwyczaj dobrze zabezpieczone, niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Warto to jednak sprawdzić, a meble będą nam służyły z powodzeniem przez wiele lat. A przyjęcia w naszym ogrodzie z pewnością będą niezapomniane i dla nas i dla naszych gości. Warto pomyśleć o solidnym zapleczu dla takich właśnie chwil.

Dodaj komentarz