Umywalki – co warto o nich wiedzieć

W łazience jest kilka elementów wyposażenia, które są niezastąpione. Niewątpliwie należą do nich umywalki. Mogą być one mniejsze lub większe, mogą mieć bardzo różny kształt. Jednak spełniają zasadniczo tę samą funkcję i powinny ją spełniać dobrze. Nie warto więc kupować umywalki zbyt dużej lub zbyt małej (to ostatnie sprawdzi się tylko w wypadku, gdy jesteśmy naprawdę zmuszeni do tego wielkością łazienki).

Wielkość to sprawa kluczowa, dlatego najpierw zastanówmy się nad nią, a potem dobierzmy styl. Najbardziej optymalna wielkość umywalki to między 60 a 70 cm. Ważna jest także zależność wielkości do głębokości. Te większe umywalki mogą być stosunkowo płytkie, a i tak będą dobrze spełniały swoją funkcję. Te mniejsze, powinny natomiast być głębsze. Sprawi to, że nie będziemy rozchlapywać wody poza umywalkę.

Warto zwrócić uwagę że umywalki mogą być albo podwieszane, albo też umieszczone na blacie. W tym ostatnim wypadku umywalka może być poszerzona o blat z każdej strony. Taka dodatkowa półka jest w łazience bardzo poręczna. Pod blatem najczęściej znajduje się szafka łazienkowa. To klasyczne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Jednak umywalki podwieszane także mają swój urok i być może lepiej będą prezentowały się w naszej łazience.

Umywalki powinny być oczywiście dopasowane do stylu całej łazienki i nawiązywać kształtem do pozostałych elementów wyposażenia. Prostokątne i kwadratowe umywalki spotkamy raczej w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach. Natomiast umywalki okrągłe i owalne pasują do aranżacji klasycznych lub retro. Wybór to nasza osobista decyzja, warto ją jednak co najmniej dwa razy przemyśleć.

Dodaj komentarz