Altany ogrodowe – idealne, rodzinne miejsce w ogrodzie
Masz naprawdę duży ogród i zastanawiasz się jak zagospodarować tę przestrzeń? Znajomi podziwiają go, a latem wszystkich ciągnie, by właśnie w nim spędzać ciepłe popołudnia i wieczory? Spraw, by w Twoim ogrodzie znalazło się miejsce, gdzie będziecie mogli wygodnie spędzić czas. Najlepiej sprawdzi się altana. Trudno o niej nie marzyć, a jeśli masz duży ogród, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować ją u Ciebie. Łatwo można mieć dość wystawianych na słońce plastikowych mebli ogrodowych oraz składanych parasoli. Altany ogrodowe mają tę zaletę, że chronią nas przed słońcem i umożliwiają spędzenia czasu na świeżym powietrzu w naprawdę wygodny sposób. Dzięki niej będziesz miło spędzać czas na łonie przyrody, ale także możesz urządzić imprezę dla znajomych. Bez problemu można tu urządzić miejsce na pogawędkę, a nawet wspólny obiad.
Altany i altanki mają różnorodny kształt, styl i wykonywane są z różnych materiałów. Każde z nich ma swoje wady i zalety i warto je poznać przed zakupem konkretnej. Altany ogrodowe najczęściej buduje się z drewna. To materiał, który doskonale pasuje do otoczenia, wspaniale współgra z roślinnością. Dodatkową zaletą drewnianych altan jest to, że w zasadzie można je i samemu stworzyć i odnowić. Oczywiście jeśli chcemy, by altany ogrodowe służyły nam lata, to powinniśmy wybrać wytrzymały gatunek drewna. Z pewnością w sklepie budowlanym z łatwością dopytamy o to, które z gatunków drewna cieszy się większą popularnością i które jest wytrzymalsze.
To jednak nie koniec możliwości, jeśli chodzi o dostępne materiały. Altany ogrodowe można też wykonać z metalu. Jest to materiał z pewnością bardziej wytrzymały, który może służyć równocześnie jako podpora dla pnączy. Dzięki temu nasza altana może zostać w całości porośnięta przez roślinność. Poza tym można zbudować altany z kamienia lub cegieł lub łączyć różne materiały. Bardziej rozbudowana altana może być na przykład przeszklona i przypominać nieco domek letni.
Co do kształtu, to altany ogrodowe mogą mieć naprawdę dowolny. Najczęściej jest to wielokąt, wpisany wkoło: sześciokąt lub ośmiokąt. Jednak spotkać też można altany ogrodowe kwadratowe lub prostokątne. Wielkość altany powinna być dopasowana do możliwości. Skromniejsza, dla maksymalnie 2 osób, może się ograniczyć do 2 metrów kwadratowych. Ale jeśli chcemy tu jeść posiłki z rodziną i znajomymi, powinna mięć od 6 do 10 metrów kwadratowych (lub więcej). Jeśli budujemy altanę samodzielnie, to najłatwiej będzie nam stworzyć taką czterokątną.
Altany ogrodowe można zbudować bez problemu samodzielnie, gdyż konstrukcja nie przekraczająca powierzchni 25 metrów kwadratowych nie wymaga pozwolenia na budowę. Najłatwiej zbudować altanę drewnianą, z drewnianym dachem, na planie prostokąta. Zacząć należy od wymierzenia przestrzeni pod altanę. Następnie zabrać się za zbudowanie podstaw, fundamentów. Mogą to być punktowe słupy (o ile to stosunkowo lekka konstrukcja) lub płyta fundamentową. Wszystkie elementy drewniane altany powinny być oczywiście zaimpregnowane. Altany ogrodowe są przecież z definicji poddawane zmiennym warunkom atmosferycznym. Sama budowa powinna być wykonywana zgodnie z planem, ale szczegółowe instrukcje można bez problemu zdobyć w internecie lub w specjalistycznych tygodnikach. Dla tych zaś, którzy wiedzą cokolwiek o budowie, altana nie będzie żadnym wyzwaniem.
To, na jaką altanę się zdecydujemy, zależy oczywiście jedynie od nas. Warto jednak porozmawiać z ekspertem, by uniknąć niepotrzebnych błędów. Szczególnie jeśli nasz wybór nie dotyczy jedynie zakupu altany, a jej samodzielnego wykonania. Z zasady ma ona nam służyć wiele lat. Powinna więc być bezpieczna i solidna. A, gdy się już zdecydujemy i zadbamy o solidność budowy, możemy być pewni, że nie będziemy żałować decyzji. Altana ułatwi nam korzystanie z naszego ogrodu w pełni. Nie tyko latem, ale także wiosną i jesienią. Poza tym bardziej solidne, murowane i przeszklone altany mogą być także wygodne zimą, gdy mamy ochotę spędzać chwilę poza domem.