Aranżacja salonu, czyli jak odnowić pokój dzienny

Jeśli lubisz klasykę i jesteś tradycjonalistą, to na pewno zainteresuje Cię aranżacja salonu w starym stylu. Dużo drewna, miękkie tkaniny, poduszki, doświetlenie świecami, a może nawet kominek (jeśli nie tradycyjny, to może elektryczny?). Tradycyjne meble powinny być drewniane, nie malowane, a jedynie lakierowane, by podkreślić piękno drewna, jego faktury i koloru. Idealne mogą być stare, ale oczywiście odnowione meble. Idealny byłby antyk, albo chociaż meble w takim stylu. Drewniane i zdobione.

Jednym z modniejszych ostatnio aranżacji jest styl duński. Tak jak i styl skandynawski, cechuje go wyjątkową prostota, wpisuje się więc niejako w modę na minimalizm w wyposażeniu. Tyle tylko, że tutaj prostota nie oznacza braku ozdobności. Wręcz przeciwnie – aranżacja salonu w stylu duńskim to zyskanie piękna, dyskretnych ozdób i ciepła. Charakterystycznym kolorem przy tej aranżacji jest biel. Sprawia ona, że salon wydaje się większy, czuć w nim przestrzeń, a to z kolei sprawia, że to idealne miejsce na odpoczynek. Aranżacja salonu w stylu duńskim to połączenie drewna i nowoczesnych mebli. Dzięki temu całość jest funkcjonalna, ale nawiązuje do klasycznych rozwiązań, które kojarzą nam się z ciepłem rodzinnego domu.

A może zainteresuje Cię aranżacja salonu w stylu amerykańskim? To również styl, który charakteryzuje się dominacją bieli. Jest to jednak ciepła aranżacja, pasująca do rodzinnych, tradycyjnych wnętrz. Meble powinny być drewniane (choć mogą być pomalowane, warto podkreślić także naturalne piękno drewna w takich elementach jak ramy okna czy belki stropu).

Aranżacja salonu wymaga doboru odpowiedniego koloru ścian. Jaki wybrać – to pytanie nie jest zbyt proste. Jeśli jednak stawiasz na modne i nowoczesne wnętrza – to nie bój się kolorów. Możesz wybrać jakiś intensywny kolor (żółty, pomarańczowy, a może nawet czerwony), który da Ci energię na cały dzień. Jeśli jednak chcesz się wyciszyć – sięgnij po jakiś odcień zieleni. Warto dopasować kolor do upodobać mieszkańców, ale trzeba też wiedzieć, jak konkretne kolory na nas wpływają. Dlatego w tej kwestii nie warto bezdyskusyjnie podążać za modą. Modne kolory powinny być dla nas jedynie inspiracją. Ostateczna decyzja powinna być dostosowana przede wszystkim do nas.

Aranżacja salonu stanowi wtedy największy problem, gdy nie mamy do dyspozycji zbyt wielkiej przestrzeni. Czasem nasz salon to jedynie wydzielona przestrzeń, która pełni też funkcję jadalni. Przede wszystkim należy w takim wypadku ograniczyć się jedynie do najważniejszych mebli i wybrać te z funkcjonalnymi rozwiązaniami (rozkładany stół, rozkładana kanapa, schowki pod stołem, w pufach itp.). Dzięki takim meblom salon doskonale spełni swoje funkcje, a przy tym nie będzie „zagracony”.

Jeśli nasz salon ma spełniać inne funkcje niż tylko pokoju dziennego, aranżacja salonu powinna być gruntownie przemyślana. Można nawet pomyśleć o wydzieleniu z niego osobnej przestrzeni na łóżko (jeśli ma to być też dodatkowa sypialnia) lub stół (jeśli ma być to jadalnia). Jeśli jednak nasz salon z konieczności musi wieczorem zamieniać się sypialnię, a popołudniami w jadalnię – zadbajmy o kupno wysokiej jakości mebli, które będą te funkcje doskonale spełniać.

Kolejna ważna sprawa, gdy interesuje nas aranżacja salonu, to wybór mebli. Na pewno sprawdzi się uniwersalna komoda. Może ona znajdować się na przykład pod telewizorem. W komodzie znajdzie się miejsce dla tysiąca drobiazgów. Jeśli jednak mamy miejsce – możemy zdecydować się na pełnowymiarową szafę, a nawet szafę w zabudowie. Jeśli przestrzeni i tak mamy dosyć – warto spróbować.

Najlepiej jeśli salon jest dobrze doświetlony światłem naturalnym, mile widziane jest duże okno. A jeśli oświetlenie nie jest idealne – nie zasłaniajmy okna zbyt ciężkimi firanami – tylko utrudnimy dostęp światła.

Aranżacja salonu to nie tylko wybór mebli i kolorystyki. Ważne są także dodatki, które nadadzą wnętrzu stylu. Co się sprawdzi? Na pewno wszelkiego rodzaju poduszki i poduchy. Można wybrać wzorzyste lub nie, kolorowe lub stonowane. W sklepach bez trudu odnajdziesz poduszki w nietypowych i bardziej typowych kształtach. Możemy dzięki nim uczynić przestrzeń ciekawszą. A co powinno znaleźć się na stole lub ławie? Przyda się ozdobna patera, gdzie będziemy odkładać drobiazgi. Można też kupić eleganckie świeczniki, przyda się wazon, w którym będziemy trzymać bukiety stosowne do pory roku. Wspaniałą ozdobą są także rodzinne zdjęcia w ozdobnych ramach, które pasują do wystroju wnętrza. To właśnie takie szczegóły stanowią jedne z najważniejszych elementów aranżacji, dlatego nie powinno się o nich zapominać.

Dodaj komentarz