Pergole ogrodowe, czyli jak uatrakcyjnić ogród

Pergole ogrodowe to budowle instalowane w ogrodzie dla stworzenia ciekawej, ocienionej alejki. Choć pergola to pojęcie architektoniczne, to jednak jest ono ściśle wpisane w architekturę ogrodu i często współtworzone przez roślinność. Sama pergola to jakby rusztowanie na którym mają się wspinać rośliny. Jakie – to już nasz wybór. Niemniej bardzo wiele roślin lubi takie oparcie. Zarówno te zielone, jak i kwitnące, będą w ten sposób niesamowicie wyeksponowane. Przykładem może być pnącze albo róża. Na tym jednak możliwości się nie kończą.

Same pergole ogrodowe to nic skomplikowanego – są rzędem belek oraz kratek drewnianych. Sieć takich podpór stanowi podstawę dla roślin, najczęściej pnących. Pergole ogrodowe to doskonała ozdoba dla ogrodu, która znacznie poprawia jego wygląd. Staje się bardziej malowniczy, a przy tym zyskuje się nieco cienia. Pergole ogrodowe szczególnie sprawdzą się w większych ogrodach, ale nie są wykluczone i w mniejszych. To kwestia starannego i umiejętnego wpasowania. Pergole ogrodowe powinny być tak wkomponowane w ogród, by podkreślały jego piękno. Należy właściwie wybrać miejsce zainstalowania pergoli i jej wielkość. Jeśli przemyślimy kompozycję, na pewno będziemy zadowoleni, że się zdecydowaliśmy na takie uatrakcyjnienie przestrzeni ogrodu.

Poza tym pergole to dziś żadne wyzwanie. Bez trudu można pergole ogrodowe wykonać samodzielnie. Ułatwieniem może być wykorzystanie części architektury: na przykład ściany domu. Jednak pergole ogrodowe będą też doskonale prezentować się w centrum ogrodu lub w pobliżu altany. Wystarczy podstawowa instrukcja i poradzimy sobie sami z jej zamontowaniem, a możemy ją także sami zbudować od podstaw. Trzeba tylko zadbać, by była stabilna i dawała odpowiednie podparcie pod wybrane przez nas rośliny.

Aby pergole ogrodowe były ozdobą – konstrukcja podtrzymująca je powinna być nie tylko solidna, ale także estetyczna. Wielkość słupków i łuków je łączących nie powinna być zbyt duża. Nie powinna przyćmiewać rośliny. Kratka na pergoli powinna być delikatna. Stosownie oczywiście do ciężaru i wielkości rośliny oraz wielkości samej konstrukcji.

Dodaj komentarz