Meble tapicerowane – najlepsze tkaniny gwarancją satysfakcji z mebla

Współcześnie nie można narzekać na wybór, który dają nam producenci mebli. Tyczy się to również tapicerki. Meble tapicerowane można dziś kupić w różnych kolorach, fakturze, wzorze. Wybór tkaniny to jednak nie tylko kwestia gustu i stylu salonu. Meble tapicerowane powinny nam służyć przez lata, a więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobór materiału. Na to by był on solidny, odporny zarówno na ścieranie, jak i na plamy.

Najważniejsze by materiał był mocny. Producenci polecają mikrofazę lub tkaninę flokową. Za najbardziej wytrzymałą uchodzi mikrofaza i to z niej najczęściej produkuje się wysokogatunkowe meble tapicerowane. Tkanina ta doskonale się naciąga, a więc pokrywa dokładnie mebel. Poza tym jej struktura utrudnia wchłanianie, przez co wszelkie zabrudzenia są łatwiejsze do usunięcia. Wszelkie plany z herbaty, kawy, napojów czy sosów – wszystko zostaje na powierzchni. To niezwykle wygodne, ułatwia utrzymanie czystości, a także ogólne porządki. Natomiast meble tapicerowane wykonane z tkaniny flokowej jest miła w dotyku i wygląda bardzo dobrze. Poza tym ona także jest odporna na plamy. Dokonując wyboru tkaniny należy ostatecznie pamiętać, że odporniejszy i bardziej trwały jest materiał o ściślejszym splocie i na taki należy zwrócić uwagę w sklepie.

Doskonałym materiałem, a do tego rewelacyjnie się prezentującym jest skóra naturalna. Łatwo się ją czyści, kurz do niej nie przylega, jest też przyjazna dla wrażliwych osób, w tym alergików. Meble tapicerowane ze skóry są jednak zimne w dotyku, co może czasem przeszkadzać. Co ciekawe jednak – tkaniny i skórę można łączyć. Dzięki temu mebel będzie oryginalniejszy i być może efektowniejszy. Faktycznie, skóra ostatnio nie była modnym rozwiązaniem, ale ma liczne zalety, a moda bywa zmienna. Jeśli więc skórzana tapicerka nam odpowiada, nie powinniśmy bezkrytycznie jej odrzucać ze względu na modę.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane meble tapicerowane, należy je właściwe konserwować. Inaczej nie będą nam służyły przez lata, tak jak powinny. To wcale nie jest trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne produkty do impregnacji tapicerki. Co kilka miesięcy „zabieg” należy powtórzyć. Dzięki temu meble tapicerowane i lepiej się prezentują i łatwiej się je czyści i są bardziej odporne na zabrudzenia. To wygoda, która z pewnością jest warta poświęcenia odrobiny czasu na pielęgnację mebla.

Wyjątkowym przypadkiem jest dobór mebli dla dziecka. W takim wypadku trzeba szczególnie zbadać i o wygodę i o estetyczność mebla. Wiadomo, że dzieci meble łatwiej brudzą. Unikajmy więc – jeśli mamy w domu małe dzieci – białej tapicerki na salonowe meble. Jest to eleganckie rozwiązanie, ale w tym wypadku mało praktyczne.

Obecnie modne są meble tapicerowane z jednolitymi i jednobarwnymi obiciami. Nie oznacza to jednak, że nie jest modne łączenie kolorystyki. Najmodniejsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie to jednak stonowana tapicerka. Ona będzie niezmienna przez lata, a jeśli chcemy ożywić czy odmienić przestrzeń – wystarczy, że kupimy odpowiedni komplet poduszek i dodatków. Dzięki temu – mimo posiadania wciąż tej samej kanapy – nasz salon może być wciąż modny. Poza tym tapicerowane meble doskonale sprawdzą się nie tylko w salonie, a także w pokoju dziecięcym i sypialni. To niemal idealne rozwiązanie dla każdego.

Dodaj komentarz