Wybór mebli do salonu

Salon jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu. Jest to bowiem miejsce, w którym najczęściej spotykają się wszyscy członkowie rodziny. Poza tym, jest to także pokój do którego zapraszamy zawsze wszystkich gości. W salonie oglądamy wspólnie telewizję, rozmawiamy, jadamy posiłki, a także gramy w gry, czy czytamy książki. Warto więc zadbać o to, aby było to pomieszczenie nie tylko ładne i przytulne, ale również funkcjonalne. W jaki sposób więc najlepiej jest urządzić salon, aby spełniał on te wszystkie funkcje?

Przede wszystkim, warto pomyśleć o tym, jakie czynności najczęściej wykonujemy w salonie. W każdym powinien z pewnością znaleźć się stół z krzesłami. Wiele osób urządzając mieszkanie nie myśli o tym wcale. Dopiero, kiedy pojawiają się w ich życiu dzieci i różnego rodzaju imprezy rodzinne, zaczynają one tęsknić za dużym i wygodnym stołem. Przy stole nie tylko jada się wspólnie posiłki, ale także po prostu rozmawia, pracuje, czy odrabia lekcje. Każdy dom powinien posiadać stół, do którego można zaprosić gości i przy którym można zjeść swobodnie posiłek. Nawet stół w kuchni tego nie zastąpi. Dobrze jest pomyśleć o stole rozkładanym. Wówczas nie będzie on zajmował zbyt wiele miejsca w domu, kiedy będzie złożony, ale będzie możliwość posadzenia przy nim również większej ilości osób. Do takiego stołu można oczywiście dokupić składane krzesła, które na co dzień znajdują się w piwnicy lub w garażu i wyjmowane są jedynie na wypadek przyjścia gości.

Poza stołem, centralnym miejscem w każdym salonie jest też kanapa lub cały zestaw wypoczynkowy – kanapa i fotele. Taki mebel jest niezbędny, ponieważ siadamy na nim, kiedy oglądamy telewizję, czy czytamy książkę. Można też posadzić na kanapie gościa, jeżeli podajemy mu jedynie kawę i ciasto. Oczywiście wówczas, konieczne jest postawienie przy kanapie niewielkiej ławy, an której można odstawiać szklankę i talerzyk. Ława najlepiej, żeby miała kółeczka. Wówczas można ją dowolnie przemieszczać i nie zabiera ona zbyt wiele miejsca innym meblom. Zadbajmy o to, aby kanapa i fotele były meblami wygodnymi i dobrymi dla naszego kręgosłupa. Najlepiej jest kupować meble atestowane. Koniecznie należy na nich usiąść w sklepie i wypróbować, czy są wygodne i komfortowe.

Wybierajmy meble wypoczynkowe pokryte dobrymi materiałami tapicerskimi. Obecnie bez problemu można już kupić meble tapicerowane materiałami plamoodpornymi. Są to materiały, które nie tylko nie wsiąkają płynów, ale również bardzo dobrze i łatwo się je czyści. O takim rozwiązaniu powinny pomyśleć przede wszystkim osoby posiadające małe dzieci na wychowaniu lub zwierzęta. One najczęściej borykają się bowiem z problemami plam i zabrudzeń.

Jakie jeszcze meble powinny znaleźć się w naszym salonie? Wszystko zależy już od potrzeb domowników. Wiele osób poprzestaje na tych wspomnianych powyżej, ponieważ zależy im na dużej ilości wolnej przestrzeni. W mieszkaniach zazwyczaj jednak szukamy miejsca, aby pochować nasze drobiazgi i umieścić je w zamkniętych szafkach. Wówczas dobrze jest skusić się na meble takie jak komoda, witrynka, czy szafka. Można w nich przechowywać naczynia, sztućce, serwetki, obrusy, bibeloty, książki i inne przedmioty. Pozwala to na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Telewizor warto zamontować po prostu na ścianie, aby zajmował on jak najmniej miejsca. Poza tym, wisząc znajdzie się również poza zasięgiem dziecięcej zabawy i figli domowych pupili.

Kolejną ważną kwestią w każdym salonie jest dywan. Wiele osób rezygnuje z posiadania dywanu, tłumacząc to siedliskiem kurzu i bałaganu i koniecznością ciągłego odkurzania dywanu. Warto jednak pomyśleć o tym, z jakim komfortem kojarzy się dywan. Wcale nie musi być to wielki dywan na pół naszego salonu. Wystarczy, aby znalazł się on w okolicy kanapy, tak aby móc na nim trzymać wygodnie stopy bez obuwia. Dywan przydaje się także, jeżeli dzieci często bawią się w salonie. Nie marzną one na gołej podłodze i jest im po prostu wygodnie. Dywan może również stanowić prawdziwą ozdobę każdego pomieszczenia. Jeżeli wybierzemy taki w oryginalne wzory, z pewnością doda wnętrzu charakteru.

Nie można zapominać też o oknach. Wiele osób rezygnuje obecnie z posiadania firan i zasłon w swoich domach. Wolą one puste okna, przez które do wnętrza domu wpada więcej światła. Oczywiście, jest to jakimś wyjściem. Jeżeli jednak chcemy powiesić w naszych oknach firany, wybierzmy te długie, wiszące aż do podłogi. Wyglądają one na znacznie droższe i wyszukane. Takie firany wcale nie muszą być śnieżnobiałe. Obecnie bardzo modne są na przykład firany spaghetti, które składają się z tysięcy cieniutkich sznureczków. O takie firany trzeba jednak dbać i co jakiś czas je „czesać”. Można też zdecydować się na kolorowe zasłony, które dodadzą wnętrzu przytulnego charakteru.

Doskonałym pomysłem jest zdobienie wnętrza drobnymi bibelotami, które całkowicie zmieniają jego wyraz. Mogą być to na przykład kolorowe poszewki na poduszki, własnoręcznie wykonane ozdoby, jak również kolorowe ramki ze zdjęciami rodzinnymi i inne. Warto zadbać o to, aby wchodząc do salonu każdy czół dobrą atmosferę domu i odnajdywał ducha całej rodziny.

Dodaj komentarz