Stoły kuchenne – co jest najważniejsze

Co jest najważniejsze w kuchni? Bez wątpienia stół. Podstawowa kwestia dotycząca wyboru stołu to jego kształt. Może być przecież okrągły, kwadratowy, owalny czy prostokątny. Wybór będzie zależał od wielu czynników. Od ilości domowników, miejsca, jakie posiadamy, od stylu w jakim jest urządzona kuchnia i cały dom oraz oczywiście naszych własnych upodobań.

Jeśli chodzi o kształt, to im mniejszą mamy kuchnię, tym bardziej powinniśmy wziąć pod uwagę funkcjonalność konkretnego rozwiązania. A najbardziej funkcjonalne są stoły kwadratowe oraz prostokątne. Można je ustawić pod ścianą, nawet w narożniku czy wnęce. Stoły kuchenne o kształtach owalnych i okrągłych wymagają większej przestrzeni i tym samym – stosowniejszej oprawy. Plusem okrągłych lub zaokrąglonych blatów kuchennych jest to, że są one bezpieczniejsze i wygodne.

Na rynku są obecnie dostępne stoły kuchenne z bardzo wieloma praktycznymi rozwiązaniami. Warto się im przyjrzeć, jeśli nasza kuchnia lub jadalnia nie jest zbyt duża. O kształcie już wspomnieliśmy. Warto jednak wiedzieć, że na rynku jest wiele stołów z rozsuwanym blatem, które umożliwiają dopasowanie stołu do aktualnych potrzeb. Poza tym są stoły z półkami, schowkami i szufladami pod blatem. Takie stoły kuchenne również są niezwykle praktyczne

Najważniejszy w stole jest blat. Od materiału, z jakiego został wykonany zależeć będzie, jak długo będzie nam służył i jak stół będzie się prezentował. Stoły kuchenne z kamiennym blatem to niewątpliwie wybór godny uwagi, ale nie sprawdzi się w każdej kuchni. Ze względu na cenę, nie będzie to także stół na każdą kieszeń. Przeszkadzać może także ciężar takiego blatu, jednak niewątpliwie kamień jest materiałem niezwykle trwałym i odpornym w zasadzie na wszystko. Trzeba jednak także się zastanowić, czy będzie pasował do naszego wystroju.

Stoły kuchenne najczęściej są drewniane. Po ten materiał Polacy sięgają najczęściej. Jest on dość trwały, a do tego doskonale się prezentuje. Zwłaszcza w klasycznym wystroju. Poza tym plusem drewna jest to, że można go zawsze odnowić lub przemalować. Może nam więc służyć lata, nawet jeśli zmienimy wystrój wnętrza naszego mieszkania. Tańsze gatunki drewna mogą być jednak podatne na uszkodzenia i warto o tym pamiętać, jeśli kierujemy się ceną mebla.

Mniej klasycznym rozwiązaniem do kuchni jest stół z płytek ceramicznych lub szkła. To dosyć odporne materiały, a szkło ma tę dodatkową zaletę, że łatwo się je czyści. Stoły kuchenne ze szkła są jednak dosyć drogie. Starając się oszczędzić, możemy sięgnąć po stół z blatem laminowanym. Jest trwały i odporny na zaplamienie czy wysoką temperaturę (choć niestety jest granica jego odporności – należy uważać).

Wybierając stół powinniśmy także przemyśleć jego parametry. Wysokość stołów jest raczej w standardzie około 70-75 centymetrów. Najlepiej po prostu już w sklepie, kupując stół wraz z krzesłami – sprawdzić czy siedząc przy nim jest nam wygodnie. Warto też zwrócić uwagę na szerokość stołu. Jeśli planujemy przy nim siedzieć po obu stronach równocześnie, nie powinien być węższy niż 100 cm. Planując wybór wielkości stołu, należy – rzecz jasna – wziąć pod uwagę ilość domowników. Jeśli liczba osób przy stole się zmienia lub często zapraszamy gości na kolację – warto pomyśleć o stole z rozsuwanym lub poszerzanym blatem. Warto tu jednak sprawdzić, czy konstrukcja takiego stołu jest solidna. Każda z osób powinna mieć przy stole przestrzeń szerokości 40 cm i długości 60 cm.

Na koniec należy jeszcze dwa razy się zastanowić nad tym, gdzie stół ustawimy. Może mieć to wpływ na wybór kształtu i wielkości stołu. Pamiętajmy o tym, że do stołu powinniśmy mieć łatwy dostęp – jeśli to możliwe – z każdej strony. Poza tym powinniśmy pomyśleć o jego oświetleniu. Jeśli nie może stać w pobliżu okna, powinniśmy pomyśleć o lampach wiszących bezpośrednio nad nim. Nie może być zawieszona ani zbyt nisko – będzie nam przeszkadzać – ani zbyt wysoko. Bo wtedy nie będzie wystarczająco oświetlać tego, co jest na stole.

Dosyć nowoczesnym rozwiązaniem jest zastąpienie stołu barkiem. To rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń i nowoczesnych aranżacji, ale warte przemyślenia. Można też pomyśleć o barku, który będzie pełnił rolę stołu tylko w niektórych sytuacjach. Stoły kuchenne są czasem potrzebne również w wersji tradycyjnej, także – jeśli możemy sobie na to pozwolić , bo nie brakuje nam przestrzeni – to warto o tym pomyśleć. Barek może także spełniać rolę wydzielającą przestrzeń między kuchnią właściwą a jadalnią czy salonem.

Dodaj komentarz