Sofy – jak wybrać spośród wielu wzorów i stylów

Podstawą salonu jest wygodna sofa. Stanowi ona centrum salonu, jest jego ozdobą oraz najważniejszym meblem. Na niej odpoczywamy, pracujemy, czasem śpimy, relaksujemy się, oglądamy telewizję. Dlatego też ten mebel jest tak ważny. Spełnia wiele funkcji, musi być zarazem praktyczny, jak i wygodny. Poza tym musi równie dobrze służyć wszystkim domownikom.

Wybór konkretnej sofy zależy od mieszkańców konkretnego domu lub mieszkania. Dla wieloosobowej rodziny lepsze będą duże wielomodułowe, a nawet rozkładane sofy. Dodatkową zaletą sofy złożonej z kilku modułów jest to, że można równie komponować jej wygląd. Może nam służyć wiele lat, ale w różnych wydaniach, mimo zmian wystroju salonu. Trzeba zauważyć, że nie bez powodu to właśnie sofy modułowe są dosyć popularne na rynku. Zawsze najlepiej sprzedaje się to, co jest wielofunkcyjne i bardziej uniwersalne.

Jeśli salon jest niewielki, a sofa spełnia czasem rolę dodatkowej sypialni, należy szczególnie zadbać o to, by sofa była wygodna, nawet jeśli ktoś chce się na niej położyć. Poza tym nie warto inwestować w złej jakości mebel. Sofy z definicji powinny być wygodne. By tak było, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Umożliwia im to także dłuższe służenie właścicielom. Przecież sofy to bardzo często używane meble, muszą (a przynajmniej powinny) być wytrzymałe. Najlepiej jeszcze, jeśli materiały, z których są wykonane są odporne na plamy lub przynajmniej łatwe w czyszczeniu. W salonie często jemy, sofy powinny być więc praktyczne. Nie mamy co liczyć na brak plam, ale możemy zadbać, by były one łatwe do usunięcia i by jedzenie w salonie nas zbytnio nie stresowało. Na rynku są też specjalne środki do czyszczenia, jednak nie wolno przesadzać. Ważniejszy jest dobry, odporny na plamy materiał, niż środki do czyszczenia. Te, jeśli będą zbyt silne, mogą jedynie uszkodzić tkaninę.

Styl sofy może być różnoraki. Ważne, by odpowiadał domownikom i by sofa wkomponowywała się w styl salonu. Obecnie producenci kuszą nas nowoczesnymi, minimalistycznymi rozwiązaniami. Jeśli jednak jesteśmy tradycjonalistami, możemy zdecydować się na sofę w stylu tradycyjnym lub stylu retro. Wybór jest naprawdę przeogromny.

Zresztą nie tylko kształt i ogólny styl to kwestia wyboru. Chodzi tez o rodzaj i kolor materiału. Materiały, z których mogą być zrobione sofy mogą być bardzo różne: może to być zamsz, plusz, skóra, tworzywo sztuczne i wiele innych materiałów. Należy pamiętać, że materiał, faktura i kolor to także elementy ozdoby salonu. Nie jest i nie powinno być dla nas obojętne, co wybierzemy. To na jaką sofę się ostatecznie zdecydujemy zależy tylko od nas, wybór na rynku jest naprawdę przeogromny.

Do małego salonu lub przedpokoju pełniącego w mieszkaniu tę funkcję polecane są sofy dwuosobowe. Najlepiej jeśli jest przesuwana, prezentuje się doskonale, jest smukła, delikatna, ale też wyrazista. Najlepiej sięgnąć po wybór minimalistyczny. Jednak w dużych salonach nie jesteśmy skrępowani żadnymi ograniczeniami. Możemy sięgnąć po większe i mniejsze sofy. Modułowe i nie. O różnych kształtach. Bardziej geometryczne lub owalne. Nowoczesne lub w starym stylu.

Wybierając sofę powinniśmy przede wszystkim przemyśleć jej przeznaczenie: oglądanie telewizji, gry, czytanie książek, picie kawy z przyjaciółmi? Warto to wszystko uwzględnić wybierając konkretny model. Sofa, która ma służyć przede wszystkim do wypoczynku będzie bardziej głęboka i miękka. Jeśli jednak będzie ktoś na niej spał, lepiej by była nieco twardsza. Jeśli zaś często przyjmujesz w salonie gości, nie powinna być zbyt głęboka, bo będą oni się „zapadać”, a to może nieco utrudnić swobodną rozmowę przy przysłowiowej kawie.

Do kompletu do sofy powinniśmy dokupić odpowiedni stolik. Mogą być też podnóżki oraz stosowne ozdoby. Podstawą są poduszki. Można je zmieniać, a tym samym zmieniać kolorystykę i styl salonu. Zmiana dodatków to doskonały sposób na odświeżenie lub całkowitą zmianę wnętrza. Styliści doradzają, by właśnie tak sobie radzić, gdy nie mamy środków na częstą zmianę całości wyposażenia.

Dodaj komentarz