Kabiny prysznicowe – najlepszy wybór to wybór zindywidualizowany

Wybierając wyposażenie łazienek warto je kompletować. W zasadzie kupowanie poszczególnych elementów oddzielnie nie ma większego sensu. Wybieramy więc brodzik, zlew, toaletę i dopasowujemy do tych elementów kabiny prysznicowe. Całość musi prezentować się doskonale, współgrać ze sobą i jak najlepiej spełniać swoją praktyczną funkcję. Musimy też się upewnić, że dana wielkość danego elementu wyposażenia będzie odpowiednia w naszej łazience. Kabiny prysznicowe wraz z brodzikiem mają zazwyczaj standardową wielkość, ale nie oznacza to, że będzie ona idealna akurat w naszej łazience. Jeśli jest to dla nas kłopot, by dobrze wszystko wymierzyć, warto udać się do specjalisty. Można też skorzystać z gotowych programów komputerowych, które ułatwiają nam aranżację wnętrza.

Kabiny prysznicowe mogą być sprzedawane oddzielnie, do nich możemy dopasować odpowiadający nam brodzik. Jeśli mamy małe dzieci – bezpieczniej będzie zainstalować bardziej głęboki brodzik. Ale jeśli uważamy to za wygodniejsze, możemy zdecydować się na zupełnie płaski. Taki też wystarczy jeśli dodatkowo w łazience planujemy zainstalować wannę. Zarówno sam parawan (właściwa kabina), jak i brodzik, powinny stanowić jedność. Nie muszą być kupowane w komplecie, ale powinny być dobrze dopasowane. Muszą się dobrze prezentować, a także zapewniać szczelność, by woda nie zalewała nam łazienki przy każdej kąpieli.

Kolejny ważny element kabiny to jej wyposażenie, a dokładniej: baterie prysznicowe. Poza tradycyjną baterią są także dostępne bardziej specjalistyczne, tak zwane deszczownice oraz specjalne panele, które pozwalają nam wykonać hydromasaż. Dzięki temu kabina prysznicowa jest bardziej funkcjonalna, a my codzienny prysznic możemy połączyć z chwilą relaksu. Można też pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, w tym specjalnym oświetleniu i nagłośnieniu.

W niewielkich łazienkach sprawdzą się kabiny prysznicowe narożnikowe. W większych – wolnostojące. Zależnie od wielkości kabiny warto wybrać albo drzwi przesuwane, albo otwierane. To mechanizm otwierania i zamykania ulega najczęściej uszkodzeniom, dlatego na tym nie warto oszczędzać. Trzeba także zwrócić uwagę na uszczelki. Powinna być szczelna, a zamykanie i otwieranie powinno przebiegać bezszmerowo.

Drzwi kabiny prysznicowej mogą być uchylne skrzydłowo na zewnątrz lub do wewnątrz kabiny. Innym typem są drzwi przesuwane, które instaluje się w mniejszych łazienkach. Do mniejszych przestrzeni można wybrać także drzwi składane (niczym harmonijka). One jednak nie są najszczelniejsze. Nowoczesnym rozwiązaniem jest tzw. walk-in, gdzie w ogóle nie ma drzwi, ale woda nie wylewa się poza kabinę. Na czym to polega? Na specjalnie ustawionych ściankach.

Kabiny prysznicowe dostępne są na rynku z rożnych materiałów i o różnym wyglądzie. Ściany mogą być ze szkła hartowanego lub tworzywa sztucznego. Wybierając materiał należy wziąć pod uwagę jego trwałość, a także to, jak łatwo dany materiał utrzymać w czystości. Może to się okazać kluczowe, by nasza łazienka spełniała nasze oczekiwania. Kabiny prysznicowe nie powinny być trudne do utrzymania w czystości. Nie powinny też łatwo ulegać zabrudzeniu. Na przykład szkło pokrywa się specjalną warstwą zabezpieczającą, która ma właśnie chronić przed zabrudzeniami.

Poza ogólnym wyborem dotyczącym rodzaju (kabiny prysznicowe mogą być narożne, przyścienne lub wolnostojące), można także zdecydować się na kabinę asymetryczną lub stworzyć parawan do wanny. Albo – zdecydować się na pełne zabudowanie wanny. Można także wybrać mniej standardowe rozwiązania. Przykładem mogą być kabiny prysznicowe z tafli szkła. Kabiny nie muszą mieć kształtu prostokątnego czy kwadratowego. Te narożne są często wyposażone w trójkątny brodzik (z jednym zaokrąglonym bokiem), a kabiny wolnostojące mogą być nawet okrągłe. Ciekawym rozwiązaniem jest także wbudowywanie kabiny we wnęki. Dzięki temu kabina jest dyskretna, ale taż przestronna.

Kolejna kwestia to wygląd. Kabiny prysznicowe mogą być wykonane z materiału przeźroczystego lub matowego. Mogą być zarówno bezbarwne (i takie są najczęściej), jak i kolorowe. Można także wybrać ciekawy nadruk, który odmieni standardowy wygląd łazienki.

O kabinie prysznicowej warto pomyśleć nawet wtedy, gdy w d łazience masz jedynie wannę (wystarczy kupić zabudowę). Prysznic bowiem to oszczędność – zarówno czasu, jak i energii. Kabinę prysznicową można kupić zarówno w salonie sklepowym, jak i przez internet. Zanim jednak wybierzemy konkretny model, należy zobaczyć konkretną kabinę „na żywo”. Oszczędzimy niepotrzebnych rozczarowań.

Dodaj komentarz