Idealne meble do każdej kuchni

Urządzanie mieszkania jest ogromną przyjemnością dla każdego człowieka, ale wiąże się ono również z dużym stresem. Zazwyczaj przejmujemy się tym, czy na pewno podjęliśmy odpowiednie decyzje i czy nasze wybory będą trafne. W szczególności takie obawy towarzyszą nam, kiedy decydujemy się na urządzenie całkiem od początku naszej kuchni. Należy się bowiem liczyć z tym, że kolejny remont kuchni przeprowadzimy najwcześniej za kilka lat. Większość osób cieszy się z nowych mebli nawet lat kilkanaście. Taki remont to ogromne koszty, ale również bałagan w całym domu przez dłuższy okres czasu i sporo perturbacji w życiu. Aby uniknąć konieczności przeprowadzania remontu, najlepiej jest zdecydować się na przemyślany wystrój i odpowiednie meble, które będą nie tylko bardzo ładne i modne, ale również funkcjonalne i praktyczne. Chodzi o to, aby zawsze ułatwiać sobie pracę.

Przede wszystkim, na samym początku zastanówmy się, czy nie chcemy zmienić ciągu komunikacyjnego w kuchni i przenieść zlewu i kuchenki. Warto podjąć taką decyzję na samym początku i zadbać o odpowiednie ustawienie naszej kuchni. Zaplanujmy również odpowiednią ilość gniazdek w miejscach, na których nam zależy. Pamiętajmy o tym, aby zawsze zostało nam gniazdko zapasowe. Poza tym, warto jest zdecydować się na malowanie ścian w takim pokoju jakim jest kuchnia specjalnymi farbami, przeznaczonymi właśnie do kuchni. Są to farby plamoodporne i odporne na wilgoć. Poza tym, można je również myć wilgotną gąbką lub szmatką. Dzięki temu, ściany zawsze wyglądają na nieskazitelnie czyste, jak świeżo po remoncie. Farby te są nieco droższe, ale wystarczają na znacznie dłużej. Lepiej jest nie szaleć z kolorami ścian w kuchni. Jaskrawe barwy bardzo szybko nudzą się i męczą nas. Lepiej jest zaszaleć z kolorami dodatków, jak ściereczki, podkładki, firanki, czy obrusy. One mogą zdobić naszą kuchnię i nadawać jej charakteru.

Najważniejszą kwestią w kuchni są jednak meble kuchenne i sprzęty. W przypadku sprzętu AGD, najlepiej jest decydować się na produkty ze średniej półki cenowej. Nie ma sensu kupowanie najwyższej klasy sprzętów, ponieważ zwyczajowo wymienia się je co kilka lat. Nie wybierajmy jednak urządzeń najtańszych, jeżeli mamy taką możliwość. Warto wybierać urządzenia energooszczędne, które pozwolą nam na zaoszczędzeniu środków na energii elektrycznej. Dobrze jest wybierać zmywarki i piekarniki, które posiadają wiele funkcji różnego rodzaju. Dzięki temu można wykonywać kilka czynności przy pomocy jednego sprzętu i uzyskać przy tym znakomity efekt.

Kiedy wybieramy meble, zazwyczaj decydujemy się na ich wykonanie pod wymiar naszego pomieszczenia. Jest to doskonałe wyjście, ponieważ wówczas mamy możliwość całkowicie samodzielnie zaprojektować przestrzeń w naszej kuchni i następnie wszystko jest dopasowane do naszych potrzeb. Warto zastanowić się na przykład nad tym, czy zależy nam na szufladach, czy też półkach. Wiele osób uważa, że szuflady są znacznie bardziej praktyczne, ponieważ łatwiej jest z nich wyjąć cokolwiek i znaleźć. Jeżeli wybieramy już szuflady, zróbmy duże, głębokie i szerokie. Projektanci mebli kuchennych wykorzystują dzisiaj wiele różnego rodzaju rozwiązań. Znajdują oni pomysły, o jakich nikomu się nie śniło, dzięki czemu w kuchni można z powodzeniem przechowywać również pralki, deski do prasowania i wiele innych przedmiotów.

Pamiętajmy o tym, aby zawsze w naszej kuchni zachowywać ciąg komunikacyjny. Kiedy wyjmujemy jedzenie z lodówki, powinno ono trafiać do zlewu, a następnie na blat kuchenny. Dopiero później trafia ono na patelnię na kuchence. Wiele osób zapomina o konieczności zachowania takiego ciągu i później męczą się one we własnych kuchniach. Dużo lepszym rozwiązaniem jest odpowiedni projekt. Poza tym, pamiętajmy o tym, aby zostawić sobie jak najwięcej blatu roboczego. Bardzo często w kuchni gotujemy we dwoje i każde z nas powinno mieć doskonały dostęp do blatu roboczego. Jeżeli kuchnia jest niewielka, można również zdecydować się na montaż dodatkowego blatu, który jest składany, lub też stolika. W każdej kuchni powinno znajdować się miejsce, w którym możemy usiąść i wypić kawę lub zjeść śniadanie. Wiele osób rezygnuje z takiego rozwiązania, a jest ono bardzo praktyczne i pomocne w ciągu dnia. Takie miejsce może również funkcjonować niekiedy jak biurko do pracy, jeżeli nie posiadamy gabinetu.

W kuchni najważniejsze jest przechowywanie. Powinno więc znaleźć się w niej jak najwięcej miejsca do przechowywania produktów żywnościowych, ale również naczyń i garnków oraz patelni. Wielu z nas posiada również takie sprzęty jak tostery, gofrownice, czy parowary lub sokowirówki. Nie zawsze mogą one zajmować miejsce na blacie kuchennym przez cały rok. Niekiedy wymagają one schowania do szafki lub szuflady. Zadbajmy więc o odpowiednie rozmiary naszych półek i szuflad, aby mogły pomieścić wiele różnych rzeczy. Poza tym, zadbajmy też o wąskie szuflady na butelki i miejsce na przyprawy. Można też w projekt wpleść półki dekoracyjne na wino lub inne ciekawe rozwiązania. Projektanci często proponują zabudowanie zmywarki, lodówki lub mikrofalówki. Jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu nasza kuchnia będzie wyglądała jeszcze lepiej. Wybierzmy tylko odpowiednie fronty szafek oraz blaty. Trzeba postawić na materiały trwałe, jak drewno lub płyta MDF. Unikajmy raczej frontów lakierowanych. Co prawda, robią one zawsze nieskazitelny efekt, ale można się spodziewać na nich każdego odcisku palców i innych niespodzianek. Nawet kropla wody pozostawia na takich meblach ślad. Jest to rozwiązanie dla bardzo pedantycznych osób lub takich, które w swojej kuchni nie gotują.

W przypadku blatu warto zdecydować się na produkt trwały i wysokiej jakości. Inaczej może on ulec porysowaniu i zniszczeniu w trakcie codziennego użytkowania. Wybierajmy raczej tradycyjne kolory naszych mebli i blatów meblowych. Niekiedy mamy ochotę zaszaleć i wybrać kolor odważny i krzykliwy. Warto jednak pomyśleć o tym, że może się nam on szybko znudzić i zostaniemy wówczas z nielubianą kuchnią na wiele lat. Lepszym rozwiązaniem są spokojne kolory, którym można dodać charakteru za pomocą różnego rodzaju dodatków. Kuchnia jest idealna, kiedy łączy w sobie swoją funkcjonalność i urodę.

Dodaj komentarz