Fronty kuchenne – jak dobrać do wnętrza kuchni

Wybór zabudowy i ogólnie mebli do kuchni nie jest łatwym wyborem. Trzeba zdecydować się na jakiś styl, na konkretne sprzęty i ich rozkład. Ważne są także fronty kuchenne. Duży wybór na rynku tylko potencjalnie ułatwia wybór. Sprawa będzie łatwiejsza jeśli zdecydujemy się na architekta, który dokona większości decyzji za nas. Jeśli projektujemy kuchnię samodzielnie, każdy wybór będzie o wiele trudniejszy. Jednak można się na niego przygotować. Należy poznać kilka zasad dotyczących wyboru. Jeśli mamy możliwości, by zająć się tym osobiście, warto to zrobić. Jeśli nie – zdajmy się na architekta.

Dużo zależy od tego czy kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, czy może jest połączona z jadalnią lub salonem. Wtedy jej wystrój powinien być elegantszy i powinien pasować do wystroju głównego pomieszczenia. Wtedy, a może raczej szczególnie wtedy warto zadbać o to, by fronty kuchenne prezentowały się tak godnie, by stanowić doskonałe uzupełnienie salonu.

Najbardziej popularnym materiałem na fronty kuchenne jest płyta MDF, specjalnie lakierowana, ale bardzo różnorodna pod względem wyglądu. Może być błyszcząca, matowa lub półmatowa. Najbardziej elegancki jest niewątpliwie lakier z połyskiem. Modne są także fronty kuchenne fornirowane drewnem i to z mniej oczywistych gatunków, takich jak na przykład heban czy bielony dąb. Dzięki specjalnej technice uzyskuje się idealny, równomierny kształt słojów. Kolejnym modnym materiałem jest szkło i to w wielu odmianach. Im bardziej nietypowy materiał, tym jest oczywiście droższy. Jednak jeśli chcesz zainwestować w kuchnię marzeń, nie będziesz zapewne oszczędzał na tym, by fronty kuchenne były wykonane z gorszych materiałów.

A czym kierować się przy wyborze? Fronty kuchenne powinny nawiązywać stylem do całego mieszkania. Należy też wziąć pod uwagę, czy bardziej cenimy sobie praktyczność, czy może jednak wygląd. Te najpraktyczniejsze i najłatwiejsze w utrzymaniu materiały, niekoniecznie należą do najmodniejszych czy najbardziej eleganckich.

Wybór konkretnego materiału na fronty kuchenne to jednaka nie tylko kwestia elegancji i stylu, ale przede wszystkim trwałości. Rozsądny, przemyślany i niekoniecznie oszczędny wybór to możliwość zakupu mebli, które będą nam służyły na lata. Najszlachetniejszym materiałem jest drewno. Jest trwałe, a wygląda znakomicie, niezależnie w zasadzie od gatunku. Najczęściej sięga się wprawdzie po dąb, ale inna gatunki drewna, a w tym sosna i olcha, także wykorzystywane są na fronty kuchenne. Jak się jednak łatwo domyślić, wybór wysokogatunkowego drewna nie jest najtańszym rozwiązaniem. Niewątpliwie także odporna, a do tego dużo tańsza, jest wspomniana już wyżej płyta laminowana. Materiał ten odporny jest zarówno na wysokie temperatury, jak i na wilgoć, co jest w kuchni niezwykle praktyczne. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie tańszej wersji na fronty kuchenne z elegancją. Czyli meble wykonane wprawdzie z płyty lub niższego gatunku drewna, ale z fornirowanymi frontami. Co to znaczy? Jest to po prostu oklejanie płyt naturalnym, lakierowanym drewnem. O walorach estetycznych takiego rozwiązania wspomnieliśmy wyżej.

Jeszcze innym rozwiązaniem na fronty kuchenne jest lakierowana płyta MDF lub oklejana folią PCV. Taka folia doskonale sprawdza się w kuchni. Chroni mebel i przed wilgocią i przed wodą, niełatwo ją zarysować, a stosunkowo bezproblemowo się ją czyści. Na tym jednak nie koniec możliwości. W nowoczesnych wnętrzach bardzo modnym materiałem na fronty kuchenne jest szkło. To materiał również bardzo praktyczny, łatwy do utrzymania w czystości i – co ważne – nie nudny. Można wybrać szło o odpowiadającym nam kolorze, wyglądzie, rodzaju połysku. Wybór jest przeogromny. Takie specjalne szkło doskonale spełni swą rolę w kuchni, gdzie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i wilgocią.

Przy wyborze do kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie wspominane wyżej aspekty: panującą obecnie modę, nasze upodobania oraz trwałość wybieranego materiału. Poza tym producenci mebli mogą nas naprawdę zaskoczyć możliwościami wyboru, nawet w ramach jednego gatunku frontów (czy to wykonanych z drewna, czy płyt, czy fornirowanych czy może szklanych). Wybrane materiały można również ze sobą łączyć. Dzięki temu możemy stworzyć w swojej kuchni naprawdę oryginalny i cieszący oko wystrój. Należy jednak pamiętać, by raczej nie sięgać po więcej niż dwa gatunki materiałów na raz oraz by kuchnia dobrze komponowała się z resztą pomieszczeń w domu, szczególnie z tymi w najbliższym sąsiedztwie (a już na pewno wtedy, gdy kuchnia łączy się z salonem lub jadalnią).

Dodaj komentarz